Kuidas ja kus lapsega koos raamatutest osa saada? – mitte ainult lugemine!

Raamatute lugemiseks, vaatamiseks, isegi nendega mängimiseks on palju võimalusi. Kuidas saada neist oma beebi või väikelapsega võimalikult palju kasu?

  • Raamatuid, nagu mänguasjugi ei pea lapse käeulatuses olema hiigelkoguses. Kui neid on kogunenud palju, võta uudistamiseks välja vaid väike osa ning hoiusta ülejäänuid lapse vaateväljast eemal. Märkad üsna pea, millised raamatud pakuvad lapsele huvi rohkem ja millised vähem. Unarusse jäänuid saab 1-2 nädala tagant välja vahetada, pakkudes nii lapsele vaheldust ja avastusrõõmu.

  • Raamatuid võib olla natuke kasvõi igas toas, kus laps tavatseb aega veeta. Paiguta need lapse käeulatusse ja vaatevälja, selliselt et ta näeks raamatute kaasi. Spetsiaalsed vanniraamatud võib ka vanni kaasa võtta ja hoida neid vannimänguasjade juures.

  • Tegelege raamatutega natuke iga päev. Pisibeebile võid panna raamatu vaatamiseks siis, kui ta on kõhuli. Eriti toredad on selleks puhuks pikad lahti volditavad beebiraamatud.

  • Luba lapsel dikteerida raamatu vaatamise protsessi. Lugema ei pea kaanest kaaneni. Tee julgelt pause, süvenege koos ühte joonistusse, räägi piltidele juurde või vaadakegi vaid pilte. Võib-olla paelub last hoopis kiire raamatu lehitsemine ja lugeda ei jõuagi. Kõik sobib!

  • Väikelast, kelle kõne on alles arengujärgus, ei tuleks piltide vaatamisel küsitleda (Kes see on? Aga kes see on? Mis see on? Mis kass teeb?). Pigem korrata ja seletada ise palju kordi järjest. See toetab lapse mälu ja kõne arengut.

  • Ole aeg-ajalt lugedes lapse poole näoga. Nii näeb ta sinu suud ning suu liigutusi jäljendades areneb ka tema kõne.

  • Ära näita välja oma tüdimust. Kui oled väsinud ja tusane, püüa teha lugemine endale põnevamaks. Näiteks mõtle juurde mõni lihtne lookene, mängi oma häälega või lisa liigutusi.


Veel põnevaid võimalusi:

  • Võtke raamat õue kaasa ja otsige õuest piltidel olevaid asju. Raamatu võib näiteks kaasa võtta ka loomaparki või -aeda, botaanikaaeda või muuseumisse.

  • Loomaraamatu vaatamisele võta juurde mänguloomad (realistlikud). Võrrelge neid piltidega ja otsige iga pildi juurde õige kujuke.

  • Päris pisikestele võib lugeda ette ka endal käsil olevat raamatut, ajalehte, reklaambuklette, teadusartiklit jms. Lapsele meeldib kuulata sinu häält, sina saad aga lugeda endale sobivat teksti.
  • Kui tekstis sulle midagi ei sobi või meeldi, võid lugemisel selle julgelt “välja toimetada”.



Siinsete soovituste jaoks sain inspiratsiooni Elva Huviala- ja Koolituskeskuse beebikooli osalejatelt, isiklikest kogemustest ja Eesti Lastekirjanduse Keskuselt
https://elk.ee/kulastajale/lapsevanemale/ 

Jaga palun ka enda kogemusi (pärast pilti), kuidas teile lapsega meeldib raamatuid lugeda!

Eelmine
Kuidas valida lasteraamatut?

Vastused puuduvad

Email again: