Kuidas valida lasteraamatut?

Pole mingi uudis, et lasteraamatuid on tohutult palju. Panin kirja mõned soovitused, kuidas selles virvarris orienteeruda, pidades silmas eelkõige beebisid ja kuni 2-aastaseid lapsi.

  • Algatuseks vali raamatuid, mille teema juba pakub lapsele huvi. Samas uudista põnevusega ka uusi teemasid ja lisa neid tunde järgi.

  • Eelista realistlikke tekste ja illustratsioone. Riietatud loomad võivad küll tunduda nunnud, kuid pole kuigi tõetruud.

  • Pigem vähem kui rohkem! Eelista lihtsaid pilte, eriti pisibeebide puhul. Head on raamatud, kus leheküljel on vaid üks lihtne pilt.

  • Beebidele meeldivad kontrastid, näita neile näiteks must-valgeid teoseid.

  • Jälgi, et tekst oleks lihtne, korrektne ja hõlpsasti loetav. Mõned luuleraamatud on pigem kohmakad kui keeleliselt kaunid. Samuti võib beebile mõeldud pildiraamatus olla küll kenasid ja lapsepäraseid pilte, kuid neil kujutatud asjade eestikeelsed nimetused on kohmakad hääldada. Selline puudus käib enamasti kaasas tõlkeraamatutega.

  • Katseta enne ostmist raamatut häälega lugeda! Laps saab raamatust osa läbi su kõne. Kui sa ei tunne end teksti ette lugedes mugavalt, on ka lapsel vähem huvitav seda kuulata.

  • Vali lapsele ka mõned sensoorsed raamatud, mida on mõnus käe (ja suuga) katsuda.

  • Helidega raamatu puhul jälgi, et helid oleksid võimalikult realistlikud, mitte liiga valjud ja et lapsel oleks lihtne nuppudele vajutada. Nupud, mida laps ise vajutada ei jõua, võivad tekitada temas hoopis pahameelt. Jälgi sedagi, et helisid oleks võimalik välja lülitada ning et patareid asuksid kindlalt oma pesas.

  • Käige koos lapsega raamatukogudes! Paljudes neist on olemas laste mängunurgad.

Siinsete soovituste jaoks sain inspiratsiooni Elva Huviala- ja Koolituskeskuse beebikooli osalejatelt, isiklikest kogemustest ja Eesti Lastekirjanduse Keskuselt:  https://elk.ee/kulastajale/lapsevanemale/ 


Mille järgi Sina lapsele raamatuid valid? Kas oled mõnikord ka avastanud, et esialgu toredana tundunud raamat on tegelikult pettumust valmistanud? Jaga palun oma kogemusi kommentaariumis (pärast pilti)!

Üsna pea kirjutan ka sellest, kuidas beebi ja väikelapsega raamatuid koos uudistada.
Järgmine
Kuidas ja kus lapsega koos raamatutest osa saada? – mitte ainult lugemine!

Vastused puuduvad

Email again: